novinite.bg
Пет партии – „Демократи за силна България“, „Движение България на гражданите“ (ДБГ), Народна партия „Свобода и достойнство“ (НПСД), „Зелените“ и „Синьо единство“ приеха в неделя общ документ, наречен „Начала на обединение на реформаторския блок“. В него петте формации обявиха основните си принципи, заради които се обединяват, съобщава Капитал Daily.
В документа се казва, че целта на петте партии е да се създаде „обединение на гражданското общество срещу мафията“.
„Демокрацията в България не работи, защото икономически и престъпни групировки контролират големите партии. Гражданите на България са отвратени от израждането на политическата система във фасадна демокрация. Зад парламентарно представените днес политически сили стоят едни и същи олигархични интереси. Точно те, а не общественият интерес, определят решенията и политиките на управляващите“, заявяват още от обединението.
Петте партии назоваха поименно няколко олигархични кръга – Цветан Василев, Делян Пеевски и ТИМ.
Изрично се подчертава, че форматът на реформаторския блок е отворен както за други политически партии, така и за неправителствени организации и активни граждани.
Из документа „Начала на обединение на реформаторския блок“:
Наша цел е изграждане на модерна и справедлива обществена среда чрез:
1. Нови изборни правила, гарантиращи честни избори.
2. Прозрачност и публичен контрол при финансирането на партиите. Целево финансиране, гарантиращо конкурентност и политическо представителство на българските граждани.
3. Освобождаване на съда, прокуратурата и полицията от политически, мафиотски и олигархични зависимости.
4. Безкомпромисно преследване и наказание на корумпираните и злоупотребилите с власт.
5. Изваждане на регулаторните органи от зависимостите им от корпоративните и политически интереси.
6. Прилагане на стриктни антимонополни правила за защита на конкуренцията, свободната инициатива и интересите на потребителите.
7. Равни възможности и честна конкуренция в обществените поръчки. Ново законодателство, гарантиращо изваждането на мафията от тях.
8. Деполитизиране на държавната администрация и персонална отговорност от държавните служители. Премахване на партийните и роднинските назначения.
9. Включване на инструментите на пряката демокрация и гражданския контрол при вземането и изпълнението на решения на централно и местно ниво.
10. Остро противодействие на опитите за разделение на българската нация и противопоставяне на етнически или религиозен принцип.
11. Премахване на медийните монополи и прозрачност на медийната собственост като гаранция за свободата на словото.
12. Опазване на българската природа и богатствата й чрез стриктно ново законодателство.
Така като ги гледам кои са се събрали ..много реформи ще направят. Старата песен на нов глас.
ОтговорИзтриване